HAYALET MANKEN

Hayalet manken fotoğraf çekimi, giysilerin üç boyutlu olarak görüntülemesini sağlayan özel bir ürün fotoğrafçılığı yöntemidir.

Kıyafetler, özel olarak üretilmiş, cansız vitrin mankenlerine giydirilir. Gerektiğinde ek aparatlar, iğneler, bantlar, kıskaçlar yardımı ile insan bedenindekine en yakın ideal duruşu sağlanır. Ürünün açık ve net, doku ve renklerinin doğru şekilde gösterileceği ışık seti kurulur ve fotoğraf çekimi yapılır.  Daha sonra fotoğraf işleme uygulamaları ile bilgisayar ortamında, renk, ışık, konstrast, kadraj vb. iyileştirmeler yapılır, cansız manken temizlenir ve ürünün üç boyutlu görseli çıkartılmış olur.

Online moda sektöründe, ürünün doğru ve doğal görünümü, tasarım özelliklerini gösterebilme, malzeme kalitesini ve kullanım tarzını sergileyebilme kabiliyetleri açısından hayalet manken ürün fotoğrafçılığı, kabul görmüş verimli bir yöntemdir.  Tüketicide ürünün üzerinde nasıl duracağı hakkında gerçekçi bir fikir verir.

Hayalet manken fotoğrafçılığı oldukça teknik bir süreçtir ve yüksek kalite standartlarına ulaşabilmek için, profesyonel bir ekip ve deneyim gerektirir.